Kapliczki i krzyże przydrożne

Kapliczki i krzyże przydroże co jakiś czas stają się bohaterami naszych artykułów. Tym razem zajrzeliśmy do Boruszowic i Wesołej. Stające tam kapliczki nawiązują do epidemii cholery sprzed stu i dwustu lat. Zobaczcie je w naszej galerii i czytajcie kwietniowego „TWG Kuriera”. W Wielki Czwartek w sklepach!

Czytaj dalej

NAMIESZANE...

Śmieci, plastik, składowanie, przetwarzanie i jedno słowo łączące szereg wątków – Brynek. Mieszkańcy sołectwa, którzy wciąż żyją obok składowiska śmieci działającego tam od 2017 r., nie chcą słyszeć o jakiejkolwiek działalności gospodarczej w ich miejscowości kojarzącej się z odpadami. Taki wniosek można wyciągnąć czytając wpisy na portalu społecznościowym. Niestety fala internetowego hejtu zdążyła się wylać. Gmina nie pozostaje obojętna. Na stronie www.tworog.pl pojawiło się oficjalne wyjaśnienie (do pobrania niżej). Sprawę opisujemy w marcowym "TWG Kurierze". 

Informujemy również, że konsultacje społeczne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego obiektu budowlanego na zakład odzysku tworzyw sztucznych (występujących w postaci innych niż niebezpieczne) o łącznej mocy przerobowej nie większej niż 350 kg/h (0,350 Mg/h)” w miejscowości Brynek przy ul. Pyskowickiej, zostają przedłużone do 31 marca. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z dokumentacją dotyczącą sprawy w siedzibie Urzędu Gminy Tworóg przy ul. Zamkowej 16, 42 – 690 Tworóg w Referacie Gospodarki Rolnictwa i Spraw Komunalnych – pokój nr 111.

Attachments:
Download this file (informacja dla mieszkańców.pdf)informacja dla mieszkańców.pdf[ ]331 kB

Pączki, pączusie, pączunie!

Długo wyczekiwany przez wszystkich łasuchów i nie tylko, Tłusty Czwartek już jest! Sklepowe półki uginają się pod ilością pączków sprzedawanych tego dnia. A klienci nie poprzestają na degustacji jednej sztuki.

Czytaj dalej

DAWNE ŻYCIE W CZASACH ZARAZY

Marzec 2020 r. przejdzie do historii jako data wybuchu na terenie Polski epidemii koronawirusa. Dziś w walce z pandemicznymi szczepami wspiera nas nowoczesna medycyna, skuteczne metody diagnostyczne, genetyka oraz wiedza gromadzona przez wieki. Nie sprzyja nam jednak globalizacja, w wyniku której bardzo szybko agresywny wirus z Chin trafił do Europy. Czy nasze życie w czasach zarazy bardzo różni się od tego sprzed dwóch wieków? W teorii powinno, w praktyce przekonajcie się sami…

W kwietniowym "TWG Kurierze" tekst historyczny o epidemii cholery na Górnym Śląsku. Gazeta będzie w sklepach tuż przed Wielkanocą. 

Poniżej ulotka z informacjami o podstawowych zasadach higieny mających ustrzec przed chorobami zakaźnymi wydana w 1915 r. w Dąbrowie.

Tańczący z Berami...

Chłód, ostry wiatr i ponura aura – pogoda raczej niezachęcająca do zabawy. Mimo to ostatnia sobota karnawału okazała się dla mieszkańców Połomi i Wojski jedną z najweselszych w roku. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. 22 lutego do drzwi każdego domu zapukały Bery – grupa przebierańców zapraszających do wspólnego żegnania karnawału.

Tradycja wodzenia niedźwiedzia jest w tych miejscowościach kultywowana od wielu lat. W gronie przebierańców najważniejszą postacią jest słomiany niedźwiedź prowadzony przez poganiacza. Towarzyszą mu obowiązkowo muzykanci, baba, policjant, myśliwy, diabeł, sołtys oraz czasami dodatkowe postacie np. nawiązujące do wydarzeń, którymi żyje świat. W Połomi w tym roku pojawiła się postać ubrana w medyczny strój ochronny nawiązująca do koronawirusa.

Czytaj dalej

Stopka redakcyjna

Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 515 122 424
Redaktor naczelna
Marta Kobędza-Krain
Kreacja
Łukasz Krain
Mecenat
Grażyna Chmiel - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
Wydawca
Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu, ul. Zamkowa 1, 42-690 Tworóg,  
tel. +48 32 450 81 34, +48 512 950 842
Druk
Foto&druk Damian Zymela